بهترین زبان برای شروع هک و امنیت کدام است؟

همیشه وقتی آدم می خواد وارد مبحثی بشه می خواد به بهترین شکل وارد بشه و با افرادی که تو اون حوزه چند سال کار کردن هم ردیف بشه .. برای همین سوالی که براش پیش میاد اینه که بین این همه رقیب کدام را برگزینم و با کدام شروع کنم؟

اگر ما بتونیم بفهمیم که با چه دسته هایی کار داریم و بهترین رو بر اساس نیاز خودمان در این دسته ها پیدا کنیم ، می توانیم قدرتمند شروع کنیم ! اما حال واقعا بهترین وجود دارد؟

بهترین به شکل مطلق، وجود ندارد !

همه ما به دنبال بهترین هستیم اما باید بدانیم که بهترین وجود ندارد و اگر زبانی را پیدا کردیم دلیل نمی شود که این زبان توی همه جا بهترین باشد و با منتقدان این زبان با تعصب برخورد کنیم. شاید زبان ما توی یک حوزه بهتر باشد اما این دلیل بر مطلق بودن این برتری نیست.

زبان برنامه نویسی یا نشانه گذاری یا اسکریپت نویسی !؟

حتما شما هم شنیدید که توی مکالمه های توی گروه هایی که امروزه توی تلگرام و .. وجود دارد ، افراد می گویند مبتدیان از زبان برنامه نویسی HTML شروع کنند اما این عبارت کلا غلط است ! ما باید چند مفهوم رو بلد باشیم : زبان نشانه گذاری ،زبان اسکریپت نویسی.

حال نوبت به آن می رسد که بفهمیم توی هر کدام از دسته های فوق چه زبان های گنجانده می شود.

در دسته زبان های نشانه گذاری زبان هایی مثل HTML می گنجد و از مخفف خود عبارت HTML که HyperText Markup Language هست می تونید متوجه بشوید که HTML یک زبان Markup یا نشانه گذاری هست.

در دسته اسکریپت نویسی ، ابتدا بدانیم اصلا زبان های اسکریپت نویسی از کجا بوجود آمدند ! زبان های اسکریپت نویسی در واقع زبان هایی هستند که برای پویایی در زبان دیگری بوجود آمدند و زیر مجموعه زبان ، ساختار یا پلت فرمی هستند. این زبان ها ، امکانات زبان مادر خود را ندارند و نمونه کوچیکی از چیزی بزرگتر به شمار می روند. در این دسته می توانیم زبان هایی مثل VBScript که نمونه کوچک شده Visual Basic هست رو نام ببریم.

انواع زبان های اسکریپت نویسی

زبان های اسکریپت نویسی به دو دسته زبان های Server-Side و Client-Side تقسیم بندی می شوند. به طور ساده زبان های Server-Side زبان هایی هستند که روی سرور تاثیر گذاری مستقیم دارند و زبان های Client-Side زبان هایی هستند که بر روی کلاینت / کاربر تاثیر گذاری مستقیمی دارند. البته امروزه زبان هایی هستند که هم Server-Side هستند و هم Client-Side که نمونه هایی مثل زبان JavaScript را می توان نام برد.

حال چیزی را باید خودتان حدس زده باشید ، اگر بخواهید روی امنیت کلاینت ها کار کنید باید مسلط بر زبان های سمت کلاینت باشید و اگر بخواهید امنیت سرور کار کنید باید بر زبان های سمت سرور مسلط باشید.

اما در نهایت ، جواب سوال.. کدام زبان را برگزینیم؟

انتخاب زبان اسکریپت نویسی برای شروع هک و امنیت

زبان های نشانه گذاری با زبان های اسکریپت نویسی ارتباط مستقیم دارند و دونستن مفاهیم آن ها الزامیست. اما پس از آن ، نوبت به آن می رسد که انتخاب کنیم با کدام زبان شروع کنیم. Syntax زبان های مختلف ، متفاوت هست و بهتر آن است که با یک زبان که Syntax ساده ای دارد شروع کنیم. زبان javascript در حال حاضر ، می تواند بهترین گزینه برای شروع باشد. زیرا این زبان علاوه بر داشتن Syntax ساده و قابل فهم برای همه ،هم در سمت سرور و هم در سمت کاربر کاربرد دارد. اما باید منابع آموزشی در دسترس را هم متذکر شویم ! به همین منظور به دلیل اینکه منابع آموزشی کافی برای javascript برای مبتدیان وجود ندارد. Python و PHP نیز میتوانند گزینه های مناسبی باشد.

مفاهیم برنامه نویسی نقش مهمی در یادگیری اسکریپت نویسی دارند

فراموش نکنید که مفاهیم برنامه نویسی ، نقش مهمی در یادگیری اسکریپت نویسی دارند و قبل از رفتن به سراغ اسکریپت نویسی با مفاهیم همچون متغیر ها ، توابع ، کلاس ها و … بهتر هست آشنایی داشته باشید. البته می توانید این مفاهیم را حین یاد گیری زبان اسکریپت نویسی هم فرا بگیرید.

 

نویسنده : احسان نورالدینی

منبع : https://blog.ehsann.info/w/27/

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن ورودی ها الزامی است. *

*

5 + 18 =