در مورد شل ها بیشتر بدانیم !

خیلی افراد قصد یادگیری دستورات لینوکس را دارند اما بعضی از اصطلاحات و مباحث باعث ضعف آن ها در یادگیری می شود و آن ها ترجیج میدهند از محیط های گرافیکی استفاده کنتد.

توی این مقاله مطالب زیر را بررسی میکنیم:

  • شل چیست؟
  • بَش یا bash چیست؟
  • استفاده از شل
  •  کدام ترمینال؟
  • نوشتن اولین دستور

در ابتدا نیاز داریم بدونیم که:

شل چیست؟

به عبارتی ساده، شل یک برنامه ای هست که دستورات شما را از صفحه کلید دریافت کرده و آن ها را به سیستم عامل برای اجرا می دهد. در گذشته فقط رابط کاربری در دسترس بود. ولی امروزه رابط های گرافیکی (GUIs) وجود دارند. علاوه بر آن خط فرمان همچون شل نیز وجود دارد.

بَش یا bash چیست؟

bash در واقع نوعی از شل یا اجرا کننده دستورات خط فرمان می باشد.که مخفف  ‘Bourne-Again Shell’ می باشد و بخشی از آن گرفته شده از نام Stephen Bourne است کسی که در در گذشته فعالیت اصلی در سیستم های یونیکس داشته.

چگونگی استفاده از شل

قبل از آنکه پنجره ها و ابزار های گرافیکی برای ارتباط با سیستم مورد استفاده قرار بگیرد، از دستورات برای تعامل با رایانه ها استفاده می شد. در سیستم های یونیکسی که پایه و اساس تولید لینوکس هستند، برنامه ای که وظیفه آن مدیریت و اجرای دستور ها است، Shell نامیده می شود.

استفاده از کدام توزیع لینوکس مسئله مطرحی نیست، در همه توزیع ها shell  برای تولید فایل های اسکریپتی، اجرا کردن برنامه ها، کار با سیستم عامل، کامپایل کد های رایانه می تواند گزینه مناسبی باشد.اگرچه Shell، به لحاظ گرافیکی نسبت به رابط های گرافیکی رایج ضعیف تر است، اما اغلب توسعه دهندگان لینوکس ترجیح می دهند کار های خود را با این قسمت انجام دهند.!

در این بخش به معرفی  محیط Shell در لینوکس که Bash نامیده می شود پرداخته می شود. Bash در اغلب توزیع های لینوکس وجود داشته و از آن به عنوان shell استاندارد لینوکس یاد می شود.

اما شل های محبوب دیگری نیز وجود دارند. در جدول زیر رایج ترین آن ها را نام برده ایم.

نام شل
توسعه دهندگی توسط:
مکان:
توجه!
BASH ( Bourne-Again SHell برایان فاکس، و چت رامی بنیاد نرم افزار آزاد وجه مشترکی با لینوکس دارد. و همینطور نرم افزاری رایگان است!
CSH(C Shell بیل جوی دانشگاه کالفرنیا این نوع از شل خیلی مورد استفاده می باشد و شباهت فراوانی با زبان C دارد.
KSH (Korn SHell) دیوید کّرن آزمایشگاه بل
TCSH — ——-
نامشخص
نسخه بهبود یافته CSH و سازگار با آن می باشد.

اما سوالی که برای شما پیش میاد این هست که چجوری می تونیم دستوراتمون را وارد کنیم؟! آیا برنامه ای برای این کار وجود داره؟!

ترمینال چیست؟

Terminal emulator یا ترمینال امیولیتر، برنامه ای است که به شما اجازه برقراری ارتباط با شل را می دهد..نوع های مختلفی از شل ها وجود دارند که شما میتوانید از آن ها استفاده کنند. توزیع های مختلف لینوکس دارای: Xterm, rxvt,konsole,kvt,gnome-terminal,nxterm, and eterm

آغاز کار با ترمینال

پنجره سیستم شما احتمالا قسمتی برای اجرا کردن برنامه ها دارد. دنبال قسمتی شبیه ترمینال یا جایی برای وارد کردن دستورات بگردید. در KDE ها شما ‘KONSLE’، در GNOME شما ‘COLOR XTERM’ و ‘GNOME-TERMINAL’ پیدا خواهید کرد.

کدام ترمینال ؟

با اینکه نوع های مخلتفی از ترمینال ها وجود داره، باز هم همشون یک کار را انجام میدهند!. کار اصلی آن ها دادن دسترسی برای کار کردن با شل هست . با این حال شما  می توانید به صورت دلخواه با یکی از آن ها یادگیری را شروع کنید یا بر اساس امکاناتی که برای شما فراهم میکند.بریم سراغ بخش عملی!>>

اولین دستور در ترمینال

خب .یک پنجره ترمینال را بالا بیارید.در حال حاضر شما باید یک شل را مشاهده کنید که نام کاربری شما و نام سیستم عامل رابا یک علامت $ دنبال کرده باشد. یه چیزایی شبیه مثال پایین:

2016-08-18_00-10-40

عالیه، خب حالا چند تا کاراکتر مزخرف وارد کنید و بعد کلید Enter را فشار دهید.

2016-08-18_00-10-55قاعدتا شما باید یک ارور در یافت کنید مانند تصویر زیر:2016-08-18_00-11-14

حالا کلید پیکان نمای بالا روی صفحه کلید(در بازی ها برای جا به جایی استفاده میکنید) را فشار دهید،می بینید که دستور نوشته شده توسط شماا دوباره بر می گرده! یکی از ویژگی های جالب ترمینال داشتن تاریخچه دستورات می باشد.. اگر شما پیکان نمای پایین را فشار دهید دوباره خط دستورات خالی خواهد بود.!

.همچنین شما با استفاده از پیکان راست و چپ می توانید در دستورات جابه جا شوید و آن ها را اصلاح کنید.

تصویری از پیکان ها در صفحه کلید.

Arrows (computer keyboard), clipping path for each key

Arrows (computer keyboard), clipping path for each key

شما به عنوان یوزر روت که وارد نشده اید؟

کامپیوتر خود را به عنوان superuser یا کاربر مافوق کنترل نکنید! فقط زمانی که نیاز دارید می توانید به عنوان یوزر روت وارد شوید. در غیر این صورت کار بسیار خطرناک و احمقانه ای است. حال یک یوزر برای خودتان بسازید !

لطفا سوالات خود را در بخش سوال بپرس سایت مطرح کنید.آموزش های ما را دنبال کنید.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. پر کردن ورودی ها الزامی است. *

*

3 × پنج =